+36 70 350 8008     info@interlight.hu                    Nettó 50.000,- Ft.- feletti vásárlás esetén ingyenes a szállítás !!!              

+36 70 350 8008     info@interlight.hu                    Nettó 50.000,- Ft.- feletti vásárlás esetén ingyenes a szállítás !!!              

Inspiráció

Mi a különbség az ATEX és a IECEx szabvány között.

2023.03.01 09:02
Mi a különbség az ATEX és a IECEx szabvány között.

Ha gyúlékony gáz, gőz vagy éghető por a megfelelő mennyiségben keveredik a levegővel, robbanásveszélyes elegy keletkezik. Gyújtóforrás jelenléte esetén robbanás következhet be.A robbanások halált vagy súlyos sérüléseket, valamint jelentős járulékos károkat okozhatnak. Ezen esetekben gazdasági és környezeti hatását is figyelembe kell venni.

Ezért alapvető fontosságú a szükséges óvintézkedések megtétele a robbanásveszélyes légkör kezelésére, robbanásveszély mérséklésére és a lehetséges hatások korlátozására, valamint az esetleges gyújtóforrások jelenlétének elkerülésére.

A tudatosság növelése és a robbanás elleni védelem érdekében számos irányelv és szabvány létezik, amelyek biztosítják, hogy a gyártók és az üzemeltetők olyan termékeket gyártsanak, melyek a legmagasabb szintű biztonságnak is megfelelnek.

Az ATEX és IECEx irányelv két módja annak, hogy a megfelelő élet és eszköz biztosságot szabályozzák.

Mi is az ATEX?

ATEX lámpák az Interlight.hu -n

ATEX az „ATmosphere EXplosibles” kifejezésből származik, és ez egy kötelező tanúsítvány minden Európában értékesített termékre, ami ezen a területen alkalmazható. Az ATEX két európai irányelvből áll, amelyek előírják a veszélyes környezetben megengedett berendezések paramétereit és munkakörülményeit.

ATEX 95 Irányelv

Az ATEX 2014/34/EK irányelv, más néven ATEX 95, minden olyan berendezés és termék gyártására vonatkozik, amelyet robbanásveszélyes környezetben használnak. Az ATEX 95 irányelv meghatározza azokat az alapvető egészségügyi és biztonsági követelményeket, amelyeknek minden robbanásbiztos berendezésnek és biztonsági terméknek meg kell felelnie ahhoz, hogy Európában forgalomba kerüljön.

ATEX 137 Irányelv

Az ATEX 99/92/EC Irányelv, más néven ATEX 137, célja azon alkalmazottak egészségének és biztonságának védelme, akik folyamatosan robbanásveszélyes munkakörnyezetnek vannak kitéve, ideértve a felszínen, a föld alatt és a tengeri helyhez kötött létesítményekben használt elektromos berendezéseket.

 

Az irányelv megszabja hogy:

  1. A munkavállalók biztonságának és egészségének védelmére vonatkozó alapvető követelményeket.
  2. Azon területek osztályozása, amelyek potenciálisan robbanásveszélyes légkört tartalmazhatnak.
  3. A potenciálisan robbanásveszélyes légkört tartalmazó területeket milyen figyelmeztető szimbólummal kell ellátni.

Mi is az IECEx?

 EICEx lámpa az Interlight.hu -n

Az IECEx (International Electrotechnical Commission for Explosive Atmospheres) a Robbanásveszélyes Légkörök Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottsága által kiadott tanúsítványt jelenti. Az IECEx tanúsítvány megszerzéséhez minden terméknek át kell mennie a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság által ellenőrzött folyamaton, hogy megbizonyosodjonak arról, hogy megfelel a minimális biztonsági követelményeknek. Ez a folyamat meghatározza, hogy a termékek használhatók-e veszélyes vagy potenciálisan robbanásveszélyes helyeken.

Az IECEx-tanúsítvány lehetővé teszi a termékek és berendezések országon belüli kereskedelmét anélkül, hogy minden országban újra kellene tesztelni és tanúsítani őket. Mivel a különböző országok eltérő biztonsági előírásokat alkalmaznak, az egyik országból származó termékeket újra meg kell vizsgálni egy másik országban, hogy megfeleljenek a veszélyes területeken történő felhasználásra vonatkozó helyi irányelveknek. Ezért az IECEx a biztonsági szabvány, közös rendszerként működik a részt vevő országok tanúsításában, ami segít csökkenteni a gyártók tesztelési és tanúsítási költségeit. Az IECEx-rendszerben részt vevő országok közé tartozik Európa országainak többsége, Kanada, Ausztrália, Oroszország, Kína, az Egyesült Államok és Dél-Afrika.

 

Különbségek az ATEX és az IECEx között

A fő különbség az ATEX és az IECEx között az, hogy az ATEX tanúsítvány csak az EU országaira vonatkozik, míg az IECEx tanúsítványt világszerte elfogadják. Ezért az IECEx tanúsítvány szélesebb körben elismert és elfogadott, mint az ATEX tanúsítvány.

Egy másik lényeges különbség az ATEX és az IECEx tanúsítványok között, hogy az ATEX törvény által vezérelt, míg az IECEx egy szabvány. A gyártó felelős a termékek teljes ATEX tanúsítási folyamatáért. Másrészt a külső tanúsító fél felelőssége, hogy a szükséges termékek IECEx tanúsítvánnyal rendelkezzenek.

Az egyik fő különbség amiben az ATEX különbözik az IECEx-től, az az egyes tanúsítványok elvégzése és minősítése.

Az IECEx tanúsítás négy rendszerből áll: IECEx Equipment Scheme, IECEx Conformity Mark License, IECEx Services Scheme és IECEx Certified Persons Scheme. Ez a négy rendszer biztosítja, hogy a termékek minden részlete megfeleljen az IECEx szabványnak, az Ex berendezés minőségétől a veszélyes környezetben az ilyen berendezéseket kezelő személyzet szakértelméig. Az ATEX tanúsítvány viszont csak 2 irányelvből áll: ATEX 95 és ATEX 137.

Ezenkívül az ATEX-tanúsítvány alapulhat egy IECEx-tesztjelentésen, de az ATEX-dokumentáció nem feltétlenül támogatja az IECEx-tanúsítványt. Ezért általános iparági követelmény, hogy a termékek ATEX és IECEx tanúsítvánnyal is rendelkezzenek.

 

 Atex zonák - intelight.hu

ATEX / IECEx veszélyes területek zónákra, csoportokra, védelmi típusokra és EPL-re van osztva. 0, 1 vagy 2-es zóna (a gázok, gőzök vagy ködök kölcsönhatásától és jelenlétük valószínűségétől függően). 20., 21., 22.-es zóna (por jelenléte normál működés közben). Csoportosítás a terület és az esetlegesen jelen lévő veszélyes anyagok szerint történik.

Az ATEX / IECEx tanúsítványokban a védelem típusai és a hozzájuk tartozó EPL (Equipment Protection Level - Berendezésvédelmi szint) védelmi szintek a veszélyes környezetekre vonatkozó UL osztályozás szerint ezeket a gyúlékony gázok jelenléte szerint osztályozza: 1. osztály a gőzök és folyadékok esetében; 2. osztály az éghető porokhoz; a 3. osztály pedig a gyúlékony szálakhoz.

Ezek a környezetek olyan atmoszférákra oszthatók, ahol abnormálisan vannak jelen gázok (2. osztály) vagy olyan környezetekre, ahol ezek a robbanásveszélyes gázok általában jelen vannak (1. osztály).

A tanúsított világítótesteken az tanúsító intézmény jelzése látható, így a vevő tudni fogja, hogy melyik szervezet szerint hagyták jóvá a minősítést. Az INTERMAR-nál minden termékünk rendelkezik a megfelelő tanúsítványokkal az adott területre. A biztonság érdekében fontos ismerni a veszélyes területekre vonatkozó eszközök specifikációit és különböző besorolásait. Egyes iparágakban előfordulhat, hogy a robbanás lehetősége fel sem tűnik, ezért nagyon sok szabályozás, iránymutatás és törvény vezérli ezeket az iparágakat. A szabályozások és szabványok megértésének elősegítése érdekében további információkat kereshet az INTERMAR Kft szaktanácsadóknál.

Fontos továbbá, hogy nemcsak a termékeknek kell rendelkeznie megfelelő minősítéssel, de ezek szereléséhez használt eszközöknek, és a dolgozókon lévő munkaruházatnak, eszközöknek és tartozékainak is meg kell felelnie a hatályos, speciális előírásoknak. A dolgozóknak rendelkeznie kell olyan vizsgával, mely lehetővé teszi a számukra az ilyen veszélyes területeken történő munkavégzést.

Partnereinknek termékeink széles választéka elérhető nagyker webshopunkban, ahol regisztráció után rendelhetsz is. Vagy kérd egyedi ajánlatunkat szakértőinktől.